Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

J a k  t o  v š e c h n o  z a č a l o  

 

 

                                                       Obrazek

 


        

Ve Svitavách uspořádala paní Tamara Marková svůj dvoudenní seminář na téma Orientální tance a masáže kojenců, jehož obsahem bylo i seznámení se s orientálním tancem a jeho účinky na lidský organizmus. První zájemkyně o orientální tanec si následně zakoupily instruktážní videokazetu profesionální tanečnice Mily el Kral a podle této kazety se začaly učit základům tance.

Ale jak je všem jasné, není nad živou lektorku, na kterou se nejen můžeme podívat my, ale i ona na nás a přitom opravit případné nedostatky v provedení jednotlivých prvků.  Takže někdy v roce 2002 se podařilo zahájit kurz orientálních tanců pod vedením lektorky Zuzky Vocáskové. Zázemí kurz nalezl v Nadaci Josefa Plívy, díky laskavosti majitele a zakladatele nadace pana Františka Plívy. Tam má své zázemí dodnes. Trénují tam stávající tanečnice a probíhají tam kurzy nových zájemců o tanec.  

 

 

 


    Když byla nucena Zuzka Vocásková ukončit vedení kurzu z důvodu svého působení mimo Svitavy, hledaly jsme novou lektorku a s pomocí pana Františka Plívy se podařilo domluvit spolupráci s lektorkou Majkou Novotnou z Chrudimi. Ta ve Svitavách působila několik let.

 

 

       Pod vedením Majky jsme prošly kurzem od začátků, přes mírně pokročilé až po pokročilé. Majka nás učila nejen jednotlivé prvky orientálních tanců, naučily jsme se různé taneční styly, sestavovala nám choreografie tanců dle našich momentálních schopností, učila nás improvizaci  i dovednosti a triky tancování před publikem. Díky Majce jsme se naučily tancovat s různými tanečními rekvizitami, takže dnes si můžeme zatancovat třeba s hůlkou, vějířem, tamburinou, závojem, malými šátky, se svíčkami, s ohňovými vějíři, …..

        Dnes absolventky těchto kurzů tančí dál, jako taneční skupina Sefa. Schází se každý týden a prohlubují své taneční dovednosti a učí se nové choreografie na svá veřejná vystoupení.

 

 

 

 Obrazek

 

 

  

Tanečnice, které jako první absolvovaly taneční kurzy, se rozhodly v roce 2007 uspořádat své úplně první veřejné vystoupení. Toto se odehrálo 27. května 2007 ve spolupráci se Střediskem kulturních služeb ve Svitavách a tanečnice zde vystoupily jako skupina Sefa Svitavy. Název Sefa je odvozen z arabštiny a znamená radost a radost z tancování se mezi nás rozšířila natolik, že ještě současně s Majkou Novotnou začala jako lektorka působit Zita Koudelková, jejíž taneční skupina Yasmin tancuje dosud, po odchodu Zity pod vedením Pavlíny Skalské.

 

 

 Pavlína Skalská byla další tanečnicí, která začala vyučovat tanec a soustředila se i na nejmenší tanečnice. V její péči vyrostlo několik tanečních skupin např. několikagenerační Anwar nebo skupina Gamilla. Pro Pavlínu je tanec životní láskou a netají se s tím, že by se mu chtěla věnovat i profesionálně. Proto se soustředí především na tanečnice, které mají cíl se přiblížit spíše k profesionálnímu pojetí tance, zaměřují se více na klasický taneční styl jako je raks sharki,  drum solo a nebo folklorní tance z různých oblastí. Jejich vystoupení zdobí i kostýmy zhotovené profesionály.

 

 

Další tanečnicí, která se po skončení lektorských aktivit Majky Novotné ve Svitavách ujala vedení tanečních kurzů je Petra Langerová. Ta vedla své kurzy v Nadaci Josefa Plívy a rovněž i v její péči vzniklo několik tanečních skupin. Do současné doby vedla např. skupiny Nadira a Minet. Skupina Minet má také svoji dětskou složku. Současné  vedla Petra kurzy nejen ve Svitavách, ale také v Olomouci ve studiu Aysun. Nyní z pracovních důvodů bydlí mimo Svitavy, takže byla nucena své lektorské aktivity ve Svitavách omezit.

 

 

 Ve Svitavách působí také ještě původní a první skupina Sefa, z jejíchž řad vzešly výše jmenované úspěšné lektorky. Ale vzhledem k tomu, že Sefa nevede vlastní kurzy a tudíž nerozšiřuje svoji členskou základnu, tak se  připojila ke skupinám vedeným Petrou Langerovou. Tím se vytvořily ve Svitavách dva taneční směry. Taneční směr vedený Pavlínou Skalskou, jak již bylo řečeno, se vydal cestou klasického orientálního tance a egyptského folkloru, taneční směr vedený Petrou Langerovou soustředí a vychovává především tanečnice, které se specializují na orientální flamenco, indický tanec, cikánské tance a fantasy styly (křídla, hedvábné vějíře, tanec s ohněm). Tanec je zde pojímán jako způsob relaxace, zábava a potěšení.

 

 

Ve stopách zkušených lektorek Petry a Pavlíny kráčí i další tanečnice a to Iva Bártová, která vede kurzy v rámci taneční školy Pavlíny Skalské (skupina Anwar) a Eva Provazníková, také bývalá svěřenkyně Pavlíny Skalské, která vede kurzy dětí v České Třebové.

 

 

  Mezi svitavskými tanečnicemi najdeme i velké talenty jako je např. Karolína Hynková a další. Snaha a talent tanečnic již zaznamenaly mnohé úspěchy. Svitavské tanečnice se např. účastnily v  roce 2010 v Táboře III. mistrovství ČR v orientálních tancích, kde ve své kategorii Karolína Hynková zvítězila a další nadějná talentovaná svitavská tanečnice Katka Horská obsadila hned druhé místo. Mistrovství se zúčastnila i Pavlína Skalská, která v dospělé kategorii získala krásné třetí místo, což byl jeden z jejích mnoha dalších úspěchů v různých soutěžích. Součástí mistrovství byla i pohárová soutěž, kterou pro změnu vyhrála další svitavská tanečnice Denisa Trojáková. Karolína Hynková na mistrovství ČR dokonce obhájila své vítězství i z předchozího ročníku a může si připsat i další úspěchy. Např. v soutěži Miss bellydance obsadila v klasickém tanci I. místo a v tanci s rekvizitou krásné II. místo. Svitavské tanečnice se také zúčastnily v Náchodě soutěže „Hvězdička orientu“, kde obsadily první tři místa a to v tomto pořadí Iva Bártová, Karolína Hynková a Katka Horská. Nejčerstvějším úspěchem Karolíny Hynkové je vítězství ve 4. ročníku mezinárodní soutěže TALENT AWARDS, kde v kategorii belly dance - amateři - dívčí teenager – sólo obsadila 1. místo. Ocenění si převzala na slavnostním večeru 14.5.2011 v Praze.

 

 

                Všechny taneční skupiny i jednotlivé tanečnice vystupují při různých příležitostech a to jak samostatně, tak i při společných vystoupeních. Mezi největší společná vystoupení patří jednak účast na každoroční svitavské pouťi a především Večer orientálních tanců, který veřejná vystoupení odstartoval. V roce 2012 se konal již 6. ročník.

 

Po ukončení lektorské práce Petry Langerové ve Svitavách se členky tanečních skupin Nadira, Minet a Sefa spojily a pokračují dál v tancování pod vedením Natálky Topolovské, další velmi talentované svitavské tanečnice, která jde ve stopách starších kolegyň.

 

 
 

 


 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

What is a conformist blood distress

(AAleranetrew, 24. 7. 2018 9:12)

Compression est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre determination bat, il pompe le sang par vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-oque-e/

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

(Albertbal, 31. 5. 2018 5:28)

The prostate is central to the part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate gland can be found just while watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really miserable and inconvenient for the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, also known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years old. Infections from the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common coming from all varieties of prostate infection. It is caused by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of a particular defect inside the gland and also the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be brought on by trauma to the urinary tract or by infections from other regions from the body. A patient may experience testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal in the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to treat the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not to determine the causes of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and heavy lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective meals are important. These are some with the actions you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for general health and will also also maintain the urinary track clean.

2. Some studies declare that a few ejaculations a week will assist you to prevent cancer of prostate.

3. Eat pork without excess. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef weekly will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most crucial measure to consider to make certain a wholesome prostate is to choose regular prostate health screening. If you are forty years and above, you need to go for prostate examination one or more times annually.